Sözlüklerde hiç bu şekilde yer almamasına karşın, araba deyince insanların tanım olarak kurdukları cümlelerde hep “a’dan b’ye” ya da “bir yerden bir yere” öbekleri geçiyor. Bir açıdan bu cümleleri kuran insanlar kısmen haklı, arabalar çoğu zaman a’dan b’ye gitmek için kullanılıyor. Ama bu insanlar, amaç ile tanımı karıştırıyorlar. 

Arabalar, tabii ki bir yere ulaşmak aracıyla kullanılabilir ve çoğu zaman da bir arabanın kullanılma sebebi budur. Ama bu blogda konumuz tam olarak bu değil. Biz, yolları ve arabaları bir yere varmak için kullanmadığımız zamanları burada konuşuyoruz. Haliyle, burada göreceğiniz içeriklerin de arabaların teknik detaylarından, kapı üstlerinde kullanılan malzemenin yumuşaklığından çok; arabaların hissettirdikleri üzerine olduğunu göreceksiniz.

Bir arabanın plastik aksamı yumuşak plastikten mi çok merak etmedik, ama piknik testi bizim için önemli. Dokunmatik ekran olmayabilir, gerçek butonlar daha güzel sanki. Turbolu V12 bir motor her arabaya sığmayabilir, 100 kilometrede 25 litre yakacağına 25 kere yüzümüzü güldürsün. 

Kısacası araba, maddi değerini 50 metreden belli eden pahalı ve parıl parıl bir mücevher olmasa da olur. 5 liralık hatıralarla dolu bir oyuncak köpek, zaten daha değerli.

Hangi köpek?